TVN - NAJLEPSZE DOKUMENTY W KAŻDY PONIEDZIAŁEK O 20:55
Telewizja TVN przygotowała dla swoich widzów nie lada gratkę w ciepłe poniedziałkowe wieczory. Od 30. maja przez kolejne 4 tygodnie, po raz pierwszy na antenie TVN pojawią się dokumenty, które zyskały uznanie na całym świecie i zostały nagrodzone przez niejedno jury festiwali filmowych w Europie oraz w USA.
30. maja o 20:55 widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie historię Czarnobyla i największej katastrofy atomowej w historii ludzkości („Czarnobyl – wstęp wzbroniony”). Niezłomny poszukiwacz przygód, miłośnik adrenaliny, a zarazem prowadzący program „Wstęp wzbroniony” w TVN Turbo- Jacek Podemski zabierze nas w podróż po Strefie Wykluczenia oraz w miejsca, które pozostały dotąd nieodkryte przez ekipy telewizyjne. Dokument o elektrowni, opuszczonej Prypeci oraz ludziach wciąż mieszkających w pobliżu zamkniętej strefy w reżyserii Armina Kurasza został nagrodzony w USA na Festiwalu The Best Shorts Competition oraz był kandydatem do tegorocznych Orłów w kategorii pełnometrażowych filmów dokumentalnych.
Kolejnym dokumentem, który będą mogli premierowo zobaczyć widzowie na głównej antenie TVN już 6. czerwca o 20:55 będzie film o jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pięściarzy lat 90. – Andrzeju Gołocie. „Endrju” to nie tylko opowieść o wzlotach i bolesnych upadkach sportowca. Ta produkcja pokazuje także walkę człowieka, który przed każdym wyjściem do ringu musiał zmierzyć się z „demonami przeszłości”, a w brutalnym świecie mediów i boksu mógł liczyć jedynie na wsparcie swojej żony Marioli. Produkcja Tomasza Blachnickiego otrzymała statuetkę Srebrnego Hugo na Chicago International Film Festival Television Awards oraz była laureatem prestiżowego konkursu The Best Shorts Competition.
A już 13. czerwca o 20:55 zapraszamy na podróż do Tanzanii. To właśnie tam Martyna Wojciechowska zrealizowała film o albinosach. W dokumencie „Ludzie duchy” przyjrzała się szerzej dzieciom, ale także dorosłym chorującym na bielactwo. W Afryce choroba ta jest niebezpieczna o wiele bardziej niż na innych kontynentach. Tutaj ludziom zagraża nie tylko palące promienie słońca ale także najbliższe otoczenie, nierzadko same rodziny, które wierzy że fragmenty ciał osób cierpiących na tą chorobę są amuletami i przynoszą szczęście. Aby uciec przed śmiercią dzieci wysyła się do specjalnych, zamkniętych ośrodków. Do jednego z nich z kamerą dotarła podróżniczka, autorka programu „Kobieta na krańcu świata”. To właśnie tam rozpoczęła się jej niezwykła przyjaźń z Kabulą, dziewczyną, która mimo utraty prawej ręki w wyniku brutalnego napadu nie przestała wierzyć w swoje marzenia. Ta niezwykła historia albinosów zyskała uznanie podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo i została nagrodzona „Złotą Nimfą” przez samego króla Alberta, a także otrzymała wyróżnienie na Festiwalu The Best Shorts Competition w USA. 11.05.2016 dokument zdobył aż dwie nagrody na World Media Festival w Hamburgu: Złoty Glob oraz specjalne wyróżnienie za najlepszy dokument dotyczący problemów współczesnego świata.
Ostatnim dokumentem, który telewizja TVN pokaże premierowo 20. czerwca będzie „Trzy na godzinę” w reżyserii Małgorzaty Łupiny. Anna Dereszowska zabierze nas do Indii, w których według statystyk w ciągu zaledwie jednej godziny, gwałcone są trzy kobiety. Ofiarami są zarówno Hinduski jak i turystki. Gwałty mają miejsce w biały dzień. Na ulicy, w kinie, w autobusie. Bestialska, nierzadko zbiorowa przemoc seksualna często skutkuje śmiercią kobiety, która umiera z powodu doznanych obrażeń. Gwałciciel tymczasem nie ponosi winy. Winna jest tylko kobieta: jej wygląd, strój, zachowanie. Bohaterki reportażu pozostawały do tej pory bezradne wobec swoich oprawców. Traumatyczne wydarzenia ze swojego życia odważyły się opowiedzieć tylko aktorce i ekipie TVN Style. Ich historie zostały dostrzeżone i triumfowały na zeszłorocznym międzynarodowym World Media Festival w Hamburgu.
Zapraszamy w każdy poniedziałek od 30 maja – TVN, godz. 20:55