POLSKIE DOKUMENTY

W lipcowe weekendy zapraszamy Państwa na poranki z polskim dokumentem. W każdą sobotę o godzinie 12.25 (CDT – Chicago) i 13.25 (EDT – Nowy Jork, Toronto) i w każdą niedzielę o godzinie 11.30 (CET – Berlin, Paryż) zaprezentujemy rodzime produkcje dokumentalne o różnorodnej tematyce. Nie zabraknie taśm archiwalnych, wzruszających historii rodzin emigrantów czy artystycznych obrazów. To wszystko w ITVN!

W pierwszy weekend lipca wyemitujemy dokument „Bagaż strachu” opowiadający o studentach KUL-u, którzy w latach 70. stworzyli w Polsce podziemny ruch wydawniczy. Janusz Krupski, Piotr Jegliński i Wit Wójtowicz postanowili walczyć z systemem komunistycznym poprzez drukowanie książek i czasopism, zabronionych w PRL-u. Zadanie nie było łatwe. W celu jego wykonania młodzi ludzie przemycili do Polski powielacz. Wiązało się to z wielkim strachem i wymyśleniem sposobów na uniknięcie kontroli na granicy. W wypadku znalezienia przemycanego przedmiotu, studentom groziło kilka lat więzienia…

Kolejnymi propozycjami będzie „Tata, I love you” – historia rodzeństwa z polskiego domu dziecka zaadoptowanego przez amerykańskie małżeństwo oraz kontynuacja tego dokumentu „Dom nad Missisipi”, w którym autorzy sprawdzają, jak ułożyło się życie polskich dzieci w amerykańskiej rodzinie. Pierwszy wspomniany film Piotr Morawski zrealizował w 1999 roku - bohaterami było rodzeństwo: Sylwester, Andrzej, Artur, Kasia i Oliwia, dorastające w domu dziecka. Pewnego dnia, adoptowani przez małżeństwo z Ameryki, rozpoczynają życie w nieznanym im świecie, nowej kulturze i obyczajach. W kolejnym dokumencie reżyser sprawdza, czy udało im się znaleźć normalną rodzinę i dostać szansę na ułożenie sobie życia w Stanach. Sylwester i Oliwia są już niemal dorośli. Mieli to szczęście, że trafili na ludzi, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń i postanowili wychować. Czy taką samą okazję dostali także Andrzej, Artur i Kasia? Dopełnieniem trylogii będzie „Obietnica dzieciństwa”. Po latach autorzy obu filmów po raz kolejny wracają do swoich bohaterów. Jak potoczyły się losy rodzeństwa? Fakty okazują się dramatyczne i przerażające. To historia krzywdy i  zawiedzionego zaufania. Dzieci, poniżane i bite przez adopcyjnych rodziców, wbrew ustaleniom bardzo szybko zostają rozdzielone. Trafiają do szpitali psychiatrycznych i kolejnych domów dziecka. Tracą ze sobą kontakt. Po latach autorom dokumentu udaje się doprowadzić do ich spotkania.

W ostatni weekend lipca zapraszamy Państwa na film „Pieśń pamięci”, francusko-polsko-belgijską koprodukcję, która w 2015 roku zdobyła Wyróżnienie Komisji Artystycznej na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach. Dokument przedstawia losy dwójki Ormian – Arama i Virginii Kerovpyan. Kontakt z nimi nawiązuje Teatr Zar, grupa artystów, działająca przy wrocławskim Instytucie Grotowskiego. Razem podążają śladami przodków Arama. W Turcji odnajdują miejsca, w których żyli jego dziadkowie. Dla aktorów ta wędrówka stanowi niezwykle cenną pomoc przy kolejnym ich projekcie. Opowiadają w nim historię Ormian, przywołując ich dziedzictwo i dając świadectwo pamięci o ludziach, którzy odeszli.

Więcej na itvn.pl

TEKST NA PDOSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA